• Ешқандай Нәтиже Табылған Жоқ

Конструкциялық материалдар. Материалдардың түрлері мен қасиеттерін зерттеу бойынша сабақ жоспары, Піржанов Мейрамбек Әскербекұлы - bilimland.kz

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Конструкциялық материалдар. Материалдардың түрлері мен қасиеттерін зерттеу бойынша сабақ жоспары, Піржанов Мейрамбек Әскербекұлы - bilimland.kz"

Copied!
5
0
0

Толық мәтін

(1)

САБАҚ ЖОСПАРЫ

Пән Технология

Мұғалім Піржанов Мейрамбек Әскербекұлы Мектеп, сынып

Қызылорда облысы, Қызылорда қаласы, М.Сужиков атындағы №6 орта мектеп 5-сынып

Сабақ тақырыбы

Конструкциялық материалдар.

Материалдардың түрлері мен қасиеттерін зерттеу

Ұзақ мерзімді

жоспар бөлімі 3А-бөлім: Дизайн және технология Сабақ

тақырыбы Конструкциялық материалдар. Материалдардың түрлері мен қасиеттерін зерттеу.

Сабақта қол жететін оқыту мақсаттары (сілтеме оқу бағдарламасы)

Конструкциялық, табиғи және жасанды материалдардың жалпы қасиеттері мен құрылысын, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтай отырып зерделеу.

Сабақтың мақсаты

 Бұл бөлімді оқу барысында оқушылар түрлі табиғи, жасанды және конструктивті материалдардың

қасиеттерін зерттеуді жалғастырып, өңдеу дағдыларын дамытады (қыларамен кесу, музыкалық аспаптарды жасау, сымтемірмен бұйымдар жасау).

 Сәндік қолданбалы өнер және музыка нысандарын, сипаттамаларын зерттей отырып, дәстүрлі мәдениет саласындағы түсінігін кеңейтеді.

 Материалдар мен құралдарды жұмыс қауіпсіздін сақтап қолданудың маңыздылығын сезіне отырып, идеяны жүзеге асыру.

Бағалау критерийі

Білу

1. Конструкциялық материалдар. Материалдардың түрлері мен қасиеттерін біледі.

Түсіну

2. Конструкциялық, табиғи және жасанды

материалдардың жалпы қасиеттері мен құрылысын, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын түсінеді.

Қолдану

3. Ағаш және металдан бұйым әзірлеу кезінде шығармашылық идеяларын қосады.

Талдау

4. Алған білімдері болашақта ағаш өңдейтін станокта жұмыс істеу үшін қажет болады.

Синтез

5. Техника және өнермен өзара байланыс табады.

Бағалау

6. Өзінің және сыныптастарының жұмыстарын бағалайды.

(2)

Тілдік

мақсаттар Талқылау сұрақтары:

• Бұл аспап қандай материалдардан және қалай жасалынған?

• Жасалған аспап дыбысының сапасына материалдың әсері қандай?

• Басқа аспаптардан ерекшелігі мен маңызылығы қандай?

Диалог:

• Мен... аспабын зерттеу барысында... айқындадым.

• Мен қалдық материалдардың ішінен... таңдадым, себебі...

аспабын орындауға ыңғайлы деп ойлаймын.

• Менің дәстүрлі аспаптарды дайындауыма... шеберлердің...

туындылары әсер етті Терминология:

Қазақ халқының дәстүрлі музыка аспаптары:

соқпалы, ішекті, ыспалы, шулы аспаптар және т.б.

Құндылықтард

ы дарыту Мақсаттылық, өмір бойы білім алу.

Пәнаралық байланыс

Физика пәнімен байланыс

АКТ-ны пайдалану дағдылары, ресурстар

Зерттеу жұмыс барысында ноутбуктерді қолданамыз.

Алдын-ала білу Алдыңғы білімдерден оқушылар қолөнер бұйымдарының негізгі технологиялары мен материалдардың қасиеттерін біледі. Оқушылар алдыңғы сыныптарда алған дәстүрлі сәндік қолданбалы өнерге байланысты білімдерін және көркемөнер жұмыстарында шығармашылық идеяларын қолдана біледі.

Сабақ барысы Жоспарланған

сабақтың кезеңдер

Жоспарланған сабақтың кезеңдер Жоспарланған сабақтың кезеңдері Сабақтың басы

1 мин 3 мин

2 мин

1 мин

І Ұйымдастыру кезеңі

1. Тувалу тайпасының сәлемдесу ерекшелігі бойынша амандасады.

2. Слайдта ағаштан және металдан жасалған түрлі бұйымдардың суреттері берілген. Жасалған материалдарына байланысты бұйымдарды топтастырады.

3. (Т) Оқушылардың «Конструкциялық материалдар. Материалдардың

түрлері мен қасиеттерін зерттеу»

туралы әңгімелесуін сұрау.

4. Активити – «Ағаш», «металл»

бұйымдар түрлері арқылы топқа бөлу және осы терминдерді сипаттайтын мәтін беріледі.

5. (G) Топтық жұмыс.

№6675. Ағаш құрылымдары және материалдары туралы жалпы мәлімет

– Ағаш кемшіліктері https://bilimland.kz/

kk#lesson=15055 – Ағаш құрылымы және физикалық қасиеттері

– Ағаштың

механикалық қасиеттері

– Қатты денелердің

(3)

15 мин

6 мин

5 мин

1-топ. (Ұ) Оқушылардың алдына ағаш түрлерін жайып көрсетіңіз (емен, қайын, көктерек т.б) оқушыларға сұрақ қойыңыз:

Ағаштың мықтылығын қалай анықтаймыз?

Қандай ағаш қатты?

Қандай ағаш жұмсақ?

Қатты ағаштан қандай бұйымдар жасауға болады?

Жұмсақ ағаштан қандай бұйымдар жасауға болады?

Зерттеу тәжірибелері кезінде оқушылар материалдарды сындыру, кесу, майыстыру жұмыстарымен айналысады.

Оқушылар топпен немесе жұппен зерттеу жұмыстарын жасай отырып ағаштардың қасиеттерін талдайды және олардан қандай бұйым жасайтынын ұсынады.

2-топ. (Ұ) Оқушылардың алдына сымтемір түрлерін жайып көрсетіңіз (темір, мыс, болат, алюминий және т.б.), оқушыларға сұрақ қойыңыз:

Сымтемірдің мықтылығын қалай анықтайды?

Қандай сымтемірлер даттанады немесе даттанбайды?

Қандай сымтемір қатты?

Қандай сымтемір жұмсақ?

Қатты сымтемірден қандай бұйымдар жасауға болады?

Майысқақ жұмсақ сымтемірден не дайындауға болады?

Зерттеу тәжірибелері кезінде оқушылар материалдарды сындыру, кесу, майыстыру жұмыстарымен айналысады.

Оқушылар топпен немесе жұппен зерттеу жұмыстарын жасай отырып сымтемірдің (металл) қасиеттерін талдайды және олардан қандай бұйым жасайтынын ұсынады.

6. Активити – Жұптық жұмыс.

 (G, P) Түсті стикерлермен жұпқа бөліну.

Жұптарға мыс және темірдің қолданылуы және ағаштың

қасиеттері

https://bilimland.kz/k k#lesson=13829 – Темір кені

#lesson=13829kk#l hhttps://

bilimland.kz/

kk#lesson=14769tt ps:

– Металдар және оның маңызы.

https://bilimland.kz/

kk/content/lesson/

10461-

metaldar_zhane_bei _metaldar

– Ұлттық бұйымдар https://imektep.kz/kz/

ulttik-buyimdar 69https://

bilimland.kz/

kk#lesson=14769es son=https:// hthttps://

bilimland.kz/kk#less on=14769tps://biliml and.kz/https://bilimla nd.kz/

kk#lesson=14769kk

#le-Элементтер:

мыс және темірдің қолданылуы.

https://twig-bilim.kz/

kz/search?q=

%D0%BC

%D0%B5%D1%82%

D0%B0%D0%BB

%D0%BBson=147Ағ аштың қасиеттері және

артықшылықтары https://bilimland.kz/

kk#lesson=15055 Бейорганикалық

(4)

Жаңа сабақты бекіту

5 мин

қасиеттері мен артықшылықтары туралы мәтін парақтары таратылады.

Соңында жұптар бір-бірімен пікір алмасады

Жеке жұмыс.

Қалыптастырушы бағалау тапсырмаларын орындау.

Оқушылардың өзін-өзі бағалауы.

№1 №2 №3 №4 №5 №6

Ағаштың негізгі қасиеттері

Металға тән қасиеттер

химия. 02_01_01.

Металдар және жалпы қасиеттері https://itest.kz/kz/

himia

тест сұрақтарын пайдаланып,

оқушылардың алған білімдерін сынау.

Бұйымдардың ағаштан жасалуы және

құрастырылуы.

http://tree.scud.ru/

production_construct ion/03/

making_woodwork.p hp

Ағаш бұйымдарын

өңдеу және

дайындау

http://tree.scud.ru/

finishing_wooden_m ake/gl.php

Сабақ соңы 2 мин

1 мин

Рефлексия: «Шыңға жету».

– Тақырыпты қалай меңгердіңіз?

– Тақырып сіз үшін қиын болды ма?

– Қандай тақырыппен жұмысты жалғастыруыңыз қажет?

Жұмыс істеу кезінде станокта ағаш өңдеу бойынша алған білімдерін келешекте аталған тақырыптарды қолдануға болады.

Үйге тапсырма:

Көркем еңбек. 5-сынып.

Араланған материалдардың негізгі түрлері және метал сымды өңдеуге арналған құралдар түрлеріне кесте толтыру.

Саралау – Бағалау – оқушылардың Денсаулығын

(5)

оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді

жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет

қоюды жоспарлап

отырсыз?

материалды меңгеру деңгейін

қалай тексеруді жоспарлайсыз? және техника қауіпсіздігін ережелерін сақтау

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу

материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке

қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиынтық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез- келген кезеңінде қолданыла алады.

Жұмыс жеке орындалады, бұл бағалау үдерісі жеңілдетеді.

Оқушылар өздері бағалайды, бірін- бірі критерийлер бойынша.

Бағалау кезінде әрбір оқушының деңгейі

ескеріледі

Еңбек сабағында металды өңдеу кезінде және ағаш станокта

қауіпсіздік

техника ережесін сақтау

(6)

Сабақ бойынша рефлексия

Қандай сабақтың мақсаттары/оқыту мақсаттары шынайы?

Барлық оқушылар қол жеткізді ме ОМ?

Егер жоқ болса, неге?

саралау сабақта дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың кезеңдері уақытша себепші болды ма?

Сабақ жоспарында және қандай ауытқулар болды?

неге?

Осы бөлімде сабақ туралы ойлану үшін

пайдаланыңыз.

Осыған орай, ең маңызды

сұрақтарға жауап беріңіз Сіздің сабағыңыз сол жақ колонкасында.

Жалпы бағалау

Сабақ қандай екі аспектісі жақсы өтті (ойланып көрші қалай оқыту туралы, сондай-ақ оқыту туралы)?

1:

2: Сабақ жақсартуға не ықпал етер едің (ойланып көрші қалай оқыту туралы, сондай-ақ оқыту туралы)?

1:

2: Бұл сабақ барысында сынып туралы немесе жетістіктері/қиындығы анықтады, оқушылардың келесі сабақтарында неге назар аудару қажет деп ойлайсыздар?

Ақпарат көздері

СӘЙКЕС КЕЛЕТІН ҚҰЖАТТАР

Ашық сабақтың оқу мақсаты химиялық индикаторлар арқылы әртүрлі ортадағы түстерінің өзгеруін білу, рН шкаласы негізінде әмбебап индикаторды

Ашық сабақтың оқу мақсаты химиялық индикаторлар арқылы әртүрлі ортадағы түстерінің өзгеруін білу, рН шкаласы негізінде әмбебап индикаторды

 Табиғи қышқылдар мен сілтілердің белгілері болуы мүмкін екендігін және химиялық индикаторлардың ( метилоранж,

 Табиғи қышқылдар мен сілтілердің белгілері болуы мүмкін екендігін және химиялық индикаторлардың ( метилоранж,

❖ Табиғи қышқылдар мен сілтілерді атайды және олардың қасиеттерін біледі.. ❖ Әмбебап индикатор

Жалпы ақыл-ой қабілеттілігіне біршама психологтардың зерттеу жұмыстары арналған Психологиядағы бар материалдар,мұғалімдер мен тəрбиешілерді ақыл-ойға

Тыйымды адам бұлжытпай орындауға тиісті болса, ырым (не жақсы, не жаман) жеке адам тарапынан (əрекет пен сөз арқылы) əбден көрініс тапқан соң, оны

Оң жақтағы бөлім - Жарты ай тәрізді қақпақша белгіленбеген - Оң жақ жүрекше дұрыс белгіленген. - үш жақтаулы қақпақша