САБАҚ ЖОСПАРЫ
Пән Физика
Мұғалім Сейдаз Талғат
Мектеп, сынып
Алматы қаласы, Ш. Смағұлов атындағы Алматы облыстық дарынды балаларға арналған мамандандырылған физика- математика орта мектеп интернаты, 8-сынып Сабақ тақырыбы
Электр тогының қуатына байланысты есептерді талдау және шешу
Оқу мақсаты: 8.5.3.1 Электр тізбегіне өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғауына байланысты берілген есептерді талдау және шешу.
Сабақтың мақсаты: 20 минутта берілген 3 есепті 12 білім алушының ішінде ең кемі 9 білім алушы дұрыс орындай алуы керек.
Бұған дейін алынған
білім: Ток күшін, кедергіні біледі және есептер шығара алады!
Қолданылатын
әдіс-тәсілдер: 1. Топтық және жұптық жұмыс
2. Интерактивті оқыту (www.bilimland.kz) 3. «Миға шабуыл»
4. «Джигсо әдісі»
5. «Айнымалы бекет»
Жоспарланған уақыт 40 минут
Сабақ кезеңдері
уақыт Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының
іс-әрекеті Ұйымдастыру 3
минут
1. Оқушыларға психологиялық ахуал туғызамын.
2. Қазақстан, Ресей, Ұлыбритания мемлекеттерінің тулары арқылы топқа бөлемін.
3. Топ ережелерінің сақталуын сұраймын.
4. Бағалау парақтарын таратамын.
Қазақстан, Ресей,
Ұлыбритания мемлекеттерінің тулары арқылы 3 топқа бөлінеді Сабақтың
басталуы (Проблеманы айқындау)
9 мину
т
«Интерактивті оқыту»
Үш тілде электр тізбегіне өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау тақырыбына байланысты бейнефильм көрсетіледі және сұрақтар қойылады.
І-топ.
http://www.bilimland.kz/kk#lesson=11038
Электр тізбегіндегі өткізгіштер.
Үш тілде
1-топ. Қазақша 2-топ. Орысша 3-топ.
Ағылшынша Бейнефильмді көреді және сол
бойынша топ ішінде талқылау
жасайды.
Тізбектей және параллель жалғау.
Резисторларды параллель жалғау дегеніміз – резисторларды бір-біріне параллель етіп бір кернеу көзіне жалғауды айтады. Әр резистор арқылы өтетін ток күші бір-бірінен өзгеше болып келеді және жалпы ток күші әр өткізгіштегі ток күштерінің қосындысына тең.
Өткізгіштерді бір сызықтың бойымен бір- біріне жалғау тізбектей жалғау деп аталады. Тізбектей жалғағанда әрбір резистордағы ток күші бірдей, ал жалпы кернеу жеке резистордағы кернеулердің қосындысына тең.
ІІ-топ.
https://bilimland.kz/ru#lesson=10812
Это способ соединения резисторов в одну линию вдоль одного проводника. Сила тока в каждом резисторе одинаковая, а полное напряжение равно сумме
напряжений на каждом резисторе.
ІІІ-топ.
https://bilimland.kz/en#lesson=10529
Series and parallel circuits
This is a method of connecting resistors in one line along one conductor. The current across every resistor is the same, and the total voltage is equal to the sum of voltages across the particular resistors.
The parallel connection of resistors involves connecting the resistors parallel to one another in such a way that all the resistors are connected to the same source of
voltage. The current across each resistor is different and the total current is equal to the sum of the current in
particular conductors.
«Миға шабуыл»
Әр топ сыни тұрғыдан
ойлауды дамыта отырып, сұрақтарға жауап береді.
«Джигсо әдісі»
арқылы топтарға
тарап, бейнефильмнен
алған түсініктерін
және формулаларды басқа топтағы
оқушыларға түсіндіріп
береді.
Сабақтың ортасы (Проблеманы
шешу)
20 минут
І топ. Диаграммада көрсетілген нүктелердегі кернеуді ток күшін және кедергіні есептеңіз. Батареяның ішкі кедергісі нөлге тең деп есептеңіз.
https://bilimland.kz/kk#lesson=11038 Bilimland ресурстарының Виртуалды лабораториясын пайдаланып есептерді тексеру және тізбектерді құру:
http://www.bilimland.kz/kk/content/lesson/
5714-
tizbek_qurudy_ujrenu_zhane_ony_zertteu
ІІ топ. Рассчитайте сопротивления в
схемах. Выберите их из представленных и вставьте на соответствующие места.
https://bilimland.kz/ru#lesson=10812 Bilimland ресурстарының Виртуалды лабораториясын пайдаланып есептерді тексеру және тізбектерді құру:
https://bilimland.kz/ru/content/lesson/6195- postroit_czep
ІІІ топ. Calculate the resistance, the voltage and the current at the specific points in the diagram
https://bilimland.kz/en#lesson=10529 Bilimland ресурстарының Виртуалды лабораториясын пайдаланып есептерді тексеру және тізбектерді құру:
https://bilimland.kz/en/content/lesson/6446- circuit_construction_kit_dc
Негізгі шаралар ретінде сабақ барысында білім
алушылар келесілерді жүзеге асыра алады. Сабақ мақсаттарына
қатысты білімдері мен
дағдыларын дамытады.
Түрлі техниканы қолданады.
Бұрыннан бар білімдері мен
дағдыларын қолданады.
Тұжырымдамал арды зерттейді.
Проблемалард ы шешеді.
Жұптық жұмыс.
Топтық жұмыс.
«Айналмалы бекет» әдісі
арқылы есептерді шығарады.
Виртуалды лабораториян
ы пайдаланып тізбектей және
параллель жалғап көрсетеді.
Сергіту сәті 2 мину
т
І топ. «БІЗДІҢ»
ІІ топ. «СЫНЫП»
ІІІ топ. «КЕРЕМЕТ»
деген сөз шығады және әр топ шыққан сөздерін хормен айтады.
Топқа бөлінген қағаздарының
артында жасырылған сөзді (мозаика)
құрастырады.
Сабақтың соңы (Проблеманы қортындылау)
7 мину
т
www.bilimland.kz сайтының www.iTest.kz ресурсын пайдалану арқылы сабақты қорытындылау. Бұл жерде iTest ресурсының физика пәнінен тұрақты токқа байланысты сұрақтар алынып
https://getkahoot.com/ сайтына орналастырылады. Сол арқылы оқушыларға тест беріледі. Ұялы телефон арқылы жауап беріледі.
«Жеке жұмыс»
Оқушылар ұялы телефон арқылы kahoot.it
сайтынан тестті шешеді.
Бағалау 3
мину т
Екі жұлдыз, бір ұсыныс!
Бүгінгі сабақ жайлы алған білімдерін қызыл құмыраға, ал сабақ жайлы ұсыныстарын көк құмыраға салады.
Келесі сабақтың мақсаттарын
белгілейді.
Өз жұмысы мен өзгелердің
жұмысын бағалай алады.
Үйге
тапсырма 1 мину
т
Эссе жазу. «Энергия – тіршілік көзі».
https://bilimland.kz/kk#lesson=11038 https://bilimland.kz/ru#lesson=10812 https://bilimland.kz/en#lesson=10529
Үйге тапсырма алады.
Эссе жазу.
http://www.bilimla nd.kz/kk#lesson=
11038 сайтындағы жаттығулард ы орындау.
Мұғалімнің бүгінгі сабаққа қорытынды бағалауы.
Неғұрлым жемісті екі сәтті атаңыз (сабақ беруде де, оқытуда да)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға ықпал ететіндей екі жайтты атаңыз (сабақ беруде де, оқытуда да)?
1:
2:
Мен сынып пен жекелеген білім алушылар туралы жаңа нені білдім және бұл менің келесі сабағымды өткізуіме қалай әсер етеді?